СПЕЦПРОЄКТ
Як сформувати прибутковий і стабільний інвестиційний портфель
Розбираємо реальний приклад збереження та примноження заощаджень
Наявність фінансової подушки та заощаджень — необхідна умова спокійного життя. Водночас просто відкладати частину доходів на майбутнє недостатньо. Слід також ефективно управляти цими грошима, щоб не втратити їх, а ще краще — примножувати. «Мінфін» розглядає зразок формування надійного інвестиційного портфеля, який може зібрати кожен, навіть не маючи глибоких фінансових знань.
Інвестиції на практиці: формуємо портфель для стабільного доходу
Особливості формування інвестиційного портфеля залежать від багатьох чинників, і варіантів заощаджень може бути безліч.
У цій статті ми вирішили розібрати варіант управління сумою від кількох десятків до кількох сотень тисяч гривень. Відповідно, тут не буде порад на кшталт витратити 20% заощаджень на нерухомість за кордоном або відшукати майже нікому не відому криптовалюту, яка, на думку кількох аналітиків зі США, може зрости в сотні разів (але, найімовірніше, знеціниться).
Умови, які ми ставили перед собою:
-
стабільний та прогнозований дохід від інвестицій;
-
уникнення знецінення коштів;
-
використання інструментів, які не потребуватимуть значних витрат часу або грошей;
-
мінімізація ризику втрати коштів.
Водночас простота формування портфеля зовсім не означає, що він не приноситиме відчутний дохід. Тому розберемо, які інструменти можуть входити до такого портфеля.
Депозити
З-поміж інструментів, які забезпечують пасивний дохід, банківські депозити, безперечно, є найпопулярнішими. У банках українці тримають 1,152 трлн грн. За час повномасштабної війни ця сума навіть зросла на 61%, випереджаючи темпи інфляції та зростання доходів населення.
У середньому банки за річними вкладами в гривні готові платити 13,04% річних. Є і щедріші фінансові установи, у яких максимальна дохідність становить 16,5%. Хоча зазвичай підвищені ставки пропонують менш популярні банки, у яких мало хто відкриває рахунки.
Варто враховувати, що виплачені за депозитами відсотки оподатковуються за ставкою 18% ПДФО плюс військовий збір. Нагадаємо, що нещодавно парламент підвищив військовий збір з 1,5% до 5%. Тож зовсім скоро загальна ставка оподаткування становитиме 23%. Відповідно, чистий прибуток від гривневих депозитів у середньому становитиме 10,04%.
За даними Держстату, інфляція у річному вираженні в Україні становить 8,6%. Прогнозують, що приблизно такою ж вона залишатиметься і до кінця року. Отже, депозити випереджають зростання цін на 1,44 відсоткові пункти.
Валютні депозити пропонують значно меншу дохідність. У середньому за доларовими вкладами — 1,29%, за вкладами в євро — 0,74%. Після оподаткування дохідність знизиться до 0,99% та 0,57% відповідно.
Переваги депозитів:
простий і зрозумілий інструмент;
стабільний прибуток;
гарантії повернення від держави у разі неплатоспроможності банку.
Недоліки депозитів:
-
оподаткування нарахованих відсотків;
-
дохідність ледве перевищує офіційну інфляцію;
-
низькі ставки за валютними вкладами;
-
відсутність доступу до коштів для строкових депозитів.
Корпоративні облігації
Корпоративні облігації як інструмент працюють таким чином: інвестор позичає кошти компанії, а та, своєю чергою, зобов'язується повернути кошти й виплатити зазначені відсотки.
Корпоративні облігації не мають державних гарантій на повернення. Але, з іншого боку, надійність компаній, які їх випускають, підтверджена їхнім кредитним рейтингом, який підтверджується щокварталу. В Україні відсутня практика оголошення дефолтів серед стабільних підприємств, що також додає впевненості інвесторам. Крім того, регуляторний нагляд з боку Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку захищає права інвесторів. Це робить ринок корпоративних облігацій більш прозорим і зрозумілим.
З огляду на це варто купувати цінні папери великих і надійних компаній. Як приклад, можна розглянути корпоративні облігації NovaPay*. Це небанківська фінансова установа, що входить до групи компаній NOVA (Нова пошта) і є надійним фінансовим партнером Нової пошти. Минулого року NovaPay створила мобільний застосунок, у якому можна відкрити платіжну картку, сплачувати за посилки, отримувати знижки за логістичні послуги та здійснювати свої щоденні фінансові послуги.
Також NovaPay* розвиває кредитний напрям, зокрема пропонує клієнтам отримання посилок в кредит, розстрочку та кредитує бізнес. Тож для фінансування кредитних продуктів компанія випустила свої корпоративні облігації. Загалом уже розміщено 6 серій цих цінних паперів на загальну суму 600 млн грн.
Спершу основними інвесторами у цінні папери компанії були юридичні особи — страхові компанії, недержавні пенсійні фонди тощо. Проте зараз стрімко зростає кількість фізичних осіб, які їх купують онлайн у мобільному застосунку NovaPay. Як розповіли «Мінфіну» у компанії, на старті розміщення облігацій було лише 1-2 клієнти на день, які купували папери в застосунку. На сьогодні ж майже 3 000 українців придбали у свій інвестпортфель облігації NovaPay.
Перше, що забезпечило приток інвесторів, — це зручність сервісу. Купити цінні папери можна онлайн. Як це зробити, «Мінфін» уже писав детально. Якщо коротко — достатньо встановити застосунок, дистанційно зареєструватися в ньому, після чого можна придбати цінні папери в кілька кліків. Вся процедура займає щонайбільше 3-4 хвилини.
Другий важливий чинник — доволі висока дохідність. Для облігацій, які інвестор триматиме рік, вона становить 18%. Тобто істотно більше, ніж дохідність за депозитами.
Також можна придбати папери на коротші терміни, але дохідність за ними буде нижчою:
-
9 міс. — 17% річних;
-
6 міс. — 16,5%;
-
3 міс. — 15,5%
-
2 міс. — 14%
-
1 міс. — 10%.
У компанії пояснюють, чому пропонують найбільш вигідні умови за паперами на триваліший строк. «Залучаючи гроші від наших корпоративних облігацій як пасив, ми перетворюємо їх на актив, пропонуючи кредитні продукти для бізнесу й українців. Більшість наших клієнтів, які оформлюють кредити, розстрочки або купують посилку в кредит, потребують фінансування на більш тривалий термін, ніж місяць, два чи три. Для нас важливо мати доступ до коштів на більший термін. Тому ми пропонуємо підвищені ставки саме на довгострокові облігації, щоб була можливість кредитувати клієнтів», — коментує Ігор Приходько, фінансовий директор NovaPay.
Жодних комісій за купівлю цих паперів немає. Водночас слід враховувати, що доходи від корпоративних облігацій оподатковуються за тією ж ставкою, що й депозити. Зараз це 18%+1,5%, але після набрання чинності Закону України, яким підвищено військовий збір до 5%, буде 23%. З урахуванням цього реальна дохідність річних цінних паперів NovaPay становитиме 13,86%. Це, звісно, більше, ніж приносять депозити, але менше, ніж дохідність ОВДП, про які розповімо далі.
Переваги корпоративних облігацій:
вища дохідність, ніж у депозитів;
зручність придбання онлайн;
різні варіанти строків розміщення.
Недоліки корпоративних облігацій:
оподаткування доходів;
нижча реальна дохідність, ніж в ОВДП;
відсутність гарантій від держави;
декларування доходів.
ОВДП
Облігації внутрішніх державних позик (ОВДП) — це державний борговий інструмент. Купівля цінних паперів означає, що інвестор дає кошти в борг державі, а вона у визначений строк зобов'язується їх повернути й виплатити відсотки.
Держоблігації останніми роками набули значної популярності. Наразі українці тримають їх на 72 млрд грн, хоча ще на початку 2022 року ця сума становила менше 26 млрд грн. Таким чином, за останні роки інвестиції в держоблігації зросли майже втричі.
Основні причини цього: придбати папери онлайн доволі просто; частина брокерів та банків (хоч і не всі) скасували комісії за купівлі ОВДП; вища дохідність, якщо порівнювати з депозитами.
Наразі дохідність за гривневими річними ОВДП становить 15,4%. На доларових можна отримати приблизно 4%, а в євро — до 2,2% річних. Водночас дохід з держоблігацій не оподатковується, тому ця дохідність є «чистою».
ОВДП можна придбати в застосунку Дія чи в додатках низки банків. Однак усе ще багато українців не знають, як це зробити, і їм потрібно витратити час, щоб розібратися.
Переваги ОВДП:
вища дохідність порівняно з депозитами;
відсутність оподаткування доходу;
можливість придбання онлайн;
гарантії держави щодо повернення коштів.
Недоліки ОВДП:
комісії за придбання і зберігання ОВДП у деяких брокерів і банків, тому слід бути уважним під час укладання угоди;
необхідність розібратися у процедурі купівлі паперів;
ризик оголошення державою дефолту або реструктуризації боргів.
Приклад портфеля
Перше питання, яке нам слід вирішити, — яку частку тримати у валюті, а яку в гривні. Оскільки ми не знаємо, як змінюватиметься курс і чи перекриє падіння національної валюти дохідність гривневих інструментів, розділяємо заощадження на дві частини: одну триматимемо в доларах, іншу — в гривні.
За цих умов портфель може мати такий вигляд:
-
30% — гривневі ОВДП як найбільш дохідний із доступних інструментів;
-
25% — корпоративні облігації від надійної компанії, які забезпечують диверсифікацію на випадок дефолту уряду;
-
25% — доларові ОВДП, дохідність за якими перекриває інфляцію у США;
-
15% — гривневий депозит, один з найменш дохідних інструментів, але теж корисний для додаткової диверсифікації;
-
5% — валютний депозит, перекриває інфляцію у США, але низька прибутковість.
Щоб забезпечити зростання заощаджень та мінімізувати ризики, необов'язково все конвертувати в іноземну валюту. Інвестиції у вітчизняні фінансові інструменти не лише приносять прибуток, а й підтримують економіку країни. Таким чином, ви можете не лише збільшувати свою фінансову подушку, а й сприяти відновленню та стабілізації вітчизняної економіки. Кожна ваша інвестиція — це внесок у розвиток держави, що наближає нас до перемоги.
* Емітент облігацій – ТОВ «НоваПей Кредит»
* Кредитує ТОВ «НоваПей Кредит»